top of page
Szerző képeCsaba Szabo

Október hónapja: a SZOKÁSOK hónapja...



Október hónapja: a SZOKÁSOK hónapja...


Egy-egy ének kapcsán fogunk beszélni a SZOKÁSOK-ról, értelemszerűen a keresztyén hívő ember szokásairól, kialakított, vagy még nem kialakított szokásokról lévén szó.


Ezeket az énekeket vesszük górcső alá:

  • 92. zsoltár: : Ékes dolog dicsérni Uram felségedet

  • 450. dicséret: Drága dolog az Úr Istent dicsérni

  • 493. dicséret (130. zsoltár dallamára): Dicsérlek Uram téged, hogy az elmúlt éjjel életem megőrizted

  • 255. dicséret: Mely igen jó az Úr Istent dicsérni

  • 196. dicséret: Mondjatok dicséretet

  • 30. zsoltár: Dicsérlek Uram tégedet



Mi a keresztyénség titka, vagy épp a megszentelődés útján járva a kudarcnak az oka? Mennyire befolyásolják-e ezt a szokások?

Nálamnál okosabb emberek elmondták, hogy az ember életét 95%-ban a SZOKÁSOK határozzák meg. És ez Chuck Norris kivételével mindenkire vonatkozik A szokások soha nem kérnek engedélyt, hogy létrejöjjenek. Egyszerűen az van, hogy ha valamit gyakran csinálunk, ismételjük (fogmosás, cipő bekötése, hogy öltözködünk, melyik lábunkat dugjuk be elsőként a nadrágba, hogy kelünk fel, mivel telik az első 1 óránk felkelés után): ezek mind gyakorlásból jönnek össze, és amit egyre többször csinálunk, azt az agy elkezdi megjegyezni, és később ezekre nem kell mind gondolnunk, vagy gondolkoznunk rajta, hogy hogy csináljuk. Képzeljük el, ha minden egyes cselekedetünket erősen végig kéne gondoljuk: hogy gyújtom meg a gyufát, az edénybe melyik irányba keverjem az ételt… A szokások az egyik legjobb dolog az életünkben, mert bizonyos dolgokat amiket gyakran csinálunk, azt automatikussá teszi. A szokás 10x erősebb, mint az ember természete!

Ezért nagyon fontos, hogy a saját életünkben, gyermekeink életében, a környezetünk életében milyen szokásokat alakítunk ki. A gyermekek nem azt nézik, mit mondunk nekik, hanem azt, hogy mit csinálunk! Tehát a környezetünk átveszi azokat a szokásokat, amiket csinálunk.

A gond ott van, amikor ezek a szokások, nem minket szolgálnak! Mindig azt kell megnézni, hogy éppen az amit csinálok, közelebb visz-e a célomhoz, közelebb visz-e Krisztushoz?!

Azok a szokások, azok a cselekedetek, attitűdök, amiket gyakran csinálok: boldogabbá tesznek, előrébb visznek-e a céljaimhoz, vagy csak helyben járatnak, vagy hátráltatnak? Csináld meg ezt az önértékelést a szokásokkal kapcsolatban! A szokások amiket kialakítunk: minket szolgálnak, vagy hátráltatnak? Az agy nem „ellenőrzi”, hogy az a szokás, amit kialakítottál, az rossz vagy jó, előrébb visz vagy hátráltat, hanem a szokás mechanizmusa átalakul automatizmussá! A szokásaink tesznek úrrá vagy rabszolgává.

Itt kell megnézni, hogy ki ül a vezetőülésben, ki az, aki irányítja gondolatainkat? Ki kell alakítani egy kontrollt, imádságos szívvel, hogy képessé tegyen Krisztus arra, hogy azt tudd mondani, hogy akkor itt „megállj” van, és új szokásokat akarok kialakítani!

Hogyan lehetséges új szokásokat kialakítani keresztyéni életünkben?

Hogyan lehetséges új szokásokat kialakítani keresztyéni életünkben?

Nézzünk pár példát:

Kutatók csináltak egy kísérletet, és az egeret berakták egy labirintusba, a labirintus végére pedig egy kis darab szalonnát. Többször csinálták meg a kísérletet, és azt vették észre, hogy a sokadik alkalommal az egér 10-12x gyorsabban ment végig a labirintuson, hogy a szalonnáját megkapja. Másik példa: ha valaki éhes: ez egy jelzés, a jólakottság az étkezés után pedig a jutalom.

A kettő között (jelzés-jutalom) az a rutin, az a szokás-csomag amit végrehajtok, az dönti el, hogy azt jól vagy rosszul csinálom. Ha a „jutalom” végén a mellékhelyiségben kötsz ki: a szokásaid rosszak, és itt egy másik dolog is bejön a látószögünkben (hiszen minden példa valahol sántít): a cél-kitűzést is felül kell bírálni. A szokásaink tőlünk függetlenül jönnek létre, és mindig valamilyen jelhez, rutinhoz, és mindig valamilyen jutalmazással függ össze.

Nézzük az új szokások kialakításának egyik lehetséges verzióját: Reggeli felkelés: mit teszel az első órádban, miután felkelsz? Ennek kialakítása, az imádságos jó szokás kialakításának egyike: maga a jel, hogy felkeltem, a jutalom: hogy egy nagyon jó napom lesz, érzem azt, hogy Erővel indulok – ez nem automatikus, attól függ, hogy a felkelés, és a „jó nap érzése” között milyen szokásunk van. És azt nevezzük rutinnak, ami a kettő közötti időben eltelik – ha emögött „jó rutin van”. Mert ezek bizony meghatározzák, hogy milyen napunk lesz!



A kérdést nyitva hagyom – mai napon a 92. zsoltárral megvizsgáljuk, mit is tegyünk reggel, hogy krisztusi erővel tudjunk nekifeszülni a napnak!






Friss bejegyzések

Az összes megtekintése
bottom of page